Çınar Yaprağı Çayı Nedir

0

Esas yurdu Kuzey Amerika, Avrupa’nın doğusu ve Asya olan çınarlar, genelde ormanlarda değil de dere, ırmak ve nehir yataklarında yetişmektedir. Çınar ağacının yaprakları ise oldukça geniş ve damarlıdır. Çınar ağacının yaprakları, tozdan ve dumandan çok fazla etkilenmediği için, büyük endüstri yerleşim yerlerinde, park ve bahçelerde yetişip büyüyebilmektedir.

Çınar ağacı Türkiye topraklarının hemen hemen bütün bölgelerinde yetişebilen özellikte olup 45-50 metreye kadar uzayabilen kumlu, çakıllı topraklarda üreyebilen, hızlı büyüyen, kalın gövdesi olan, köklü, uzun ömrü olan ve dayanıklı bir ağaçtır. Çınar ağacı, hızlı büyüme gösterir ve uzun ömürlüdür. Yaşlı çınarların ise, zamanla içleri çürüyüp boşaldığı halde yaşamlarını devam ettirebilme özellikleri bulunmaktadır.

Çınar ağacının kozalağının ve yaprağının insan sağlığına faydalı etkileri vardır. Ayrıca çınar ağacı mobilya yapımında da kullanılmaktadır.

Ayrıca tanen (tannik asit) içeren kabukları kabız yapıcı ve ateş düşürücü olarak içten, antiseptik olarak da dışarıdan kullanılır.

Çınar yaprakları ise, birçok sağlık probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Çınar yaprağı su içinde kaynatılarak haricen ya da oral olarak kullanılmaktadır.

Çınar Yaprağı Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın