Funda Çayı Faydaları Nelerdir

0

Funda çayının elde edildiği funda bitkisi aslında doğada çok yaygın bir biçimde serbest bir şekilde yetilen bir çalı çeşididir. Funda çalısı ıl boyunca yaprak dökmeyen, iğne yapraklı bir bitki olup yaz aylarında mor-pembe lila renklerde açan çiçekleriyle oldukça meşhurdur. Halk arasında süpürge otu olarak bilinen funda bitkisi, botanik bilimindeki ismi ile Calluna vulgaris olarak adlandırılır. Görünüm olarak güzelliğinin yanında funda yapraklarndan elde edilen funda çayı bir çok hastalığın tedavisinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Funda Çayının Faydaları Nelerdir

Funda Çayı idrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
Funda Çayı Sistit hastalığının bitkisel tedavisinde kullanılır.
Funda Çayı idrar söktürücü ve böbrekleri toksinlerden temizleyici faydaları ile meşhurdur.
Funda Çayı Mesane hastalıklarının doğal tedavisi amacıyla da kullanılır
Funda Çayı Romatizmaya iyi gelen bitki çaylarındandır.
Funda Çayı Gut hastalığı bitkisel tedavisinde yardımcı olarak içilir
Funda Çayı Soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel çaylar arasında sayılır.
Funda Çayı Öksürüğü keser boğazı temizler.
Funda Çayı Çeşitli sindirim sistemi problemlerinde kullanılır
Funda Çayı Prostat sorunlarına iyi gelir
Funda Çayı İshale iyi gelen içecekler dendir.
Funda Çayı Karın ağrısına iyi gelen bitki kürleri denilince ilk akla gelenlerdendir.
Funda Çayı Uykusuzluğa bitkisel çözüm için faydalanılır.

Funda Çayı Zayıflatırmı

Özellikle ödem sorunu olan kadınlarda adet dönemi dışında kullanılmak kaydıyla funda çayı zayıflama sağlamaktadır. Funda çayı ile zayıflama kürü, günde 3 fincanı geçmeden tüketilmek kaydıyla yapılabilir.

Funda Çayı Funda Çayı Nasıl Hazırlanır?

İyi bir funda çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış iyi suyu ateşten alarak 6 çay kaşığı funda kurusu atın. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1-2 bardaktır. Funda çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz. Bitkinin hem çiçekleri hem de yaprakları sağlığa faydalıdır. Kurutulmuş funda kuru, fazla ışık almayan bir yerde hava geçirmez kapta muhafaza edilmelidir.

Funda Çayının Sağlığa Yararları:

Funda bitkisi çoğunlukla çay biçiminde tüketilmektedir ancak cilde esnekliğini veren elastin üretimini tetiklediği için kozmetik sektöründe pek çok kremin içinde etken madde olarak funda yaprağı özü ve ekstresi kullanılır. Funda yaprağının özünden elde edilen su iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Halk arasında başta idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere safra ve böbrek taşı düşürmek için funda yaprağı suyu’ndan faydalanılır.

Son yıllarda başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerde romatizma nedeniyle oluşan ağrıların tedavisinde de funda çayı kullanılmaya başlanmıştır. Bunun başlıca nedeni vücutta biriken ürik asidin daha kolay atılmasını sağlamasıdır. Romatizmal ağrılar için tavsiye edilen kullanım şekli funda çayı ya da funda suyunun romatizma ağrısı bulunan bölgelere direk kompres yapılması şeklindedir.

Orta dereceli uyku bozukluklarının tedavisinde bir sedatif gibi funda çayı içmek tavsiye edilmektedir. Ancak aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü olan çayı yatmadan hemen önce içmek çok iyi bir fikir değil.

Funda Çayı Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın