En Çok Yapılan Diyet Hataları

0

Eğer kilo verme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız rejim sırasında bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz ve diyetiniz küçük değişiklikleri bekliyor olabilir. Ünlü beslenme uzmanları insanları diyet yaparken yaptıkları en büyük hataları sıraladı:

Doğru Planlama Yapmamak
Eğer açlığı hissettiğiniz ilk anda bir sonraki öğününüz hazır değilse, ne yiyeceğinizi düşünmediyseniz yüksek ihtimalle sağlıksız kararlar vereceksiniz. Eğer yapabiliyorsanız beslenme programınızı haftalık ya da iki haftalık olarak planlayın, düzeninizi bozmadan bu programa uymaya gayret edin.

Çevrenizle İletişimde Olun
Tam sağlıklı beslenmeye ya da diyete başladığınız zaman sizi yoldan çıkartacak planlar yapan arkadaşlarınız varsa ya da anneniz mantılar, böreklerden vazgeçemiyorsa onlara kilo vermeye çalıştığınızı, bu konuda yardımlarını beklediğinizi mutlaka söyleyin.

Çok Fazla ya da Çok Az Protein
Eğer bir gıdayı çok ya da gerektiği kadar almıyorsanız uyguladığınız diyetten pek bir şey beklemeyin. Son zamanlarda karbonhidratsız ya da ağır proteinli diyetler revaçta olsa da siz kendinize vücudunuzun günlük ihtiyaçlarına göre bir beslenme düzeni oluşturun.

Akşam Yemeğini Atlamak
Gününüz nasıl devam ediyor olursa olsun akşam yemeğini asla atmamalısınız. İş çıkışlarında arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye gittiğinizde “yemek yemeyeyim onun yerine bir kadeh daha içerim” dediğiniz zamanlar vücudunuzun sağlıklı düzeninden çıktığı en kritik anlardan. Hem aç karnına alkollü içecekler tüketmek midenin sağlığını bozuyor hem de hafif sarhoş olduktan sonra atıştırmalıklar menüsü bütün masaya yayılıyor. Böyle akşamlarda diyetiniz bozulmakla kalmıyor, belki de uzun sürede alacağınız kaloriler birden vücudunuza giriyor.

En Sevdiğiniz Yiyeceklere Tövbe Etmek
Diyete başladınız diye favoriniz çikolatadan, en sevdiğiniz dondurmadan, şarabınızdan ya da patates kızartmasında bir daha asla yemeyeceğinize dair kendinize söz vermenize gerek yok. Bunu yapmak diyetinizi sizin için eziyetli ve karanlık bir sürece çevirmekten başka bir işe yaramaz. Tamamen kesmek yerine tükettiğiniz miktarları küçültmeyi deneyin, diyetiniz hala size kilo verdirecek.

Hile Günü
Diyetinizin işe yaramamasının başlıca sebebi bu “hile günleri” olabilir. Neden mi? Diyetlerimizi ne zaman bir süreç olarak görmekten çıkıp hayat tarzımız haline getirirsek gerçek başarıyı o zaman yakalayacağız. Bu hile günleri de hayat tarzımızın bir gün içerisinde tepetaklak olmasına neden oluyor. Bütün hafta boyunca düzenli ve sağlıklı beslenerek işleyen vücut, Pazar sabahına şeker ve karbonhidrat bombalarıyla uyanırsa bütün dengesini kaybetmeye mahkumdur.

Diyet Gıdalar
Üzerinde diyet, light yazıyor diye bir yemeğin, atıştırmalığın sağlıklı olduğundan emin olamayız. Birçok diyet atıştırmalık üretilirken tarifindeki karbonhidrat kesilip yeri ekstra tuz ve şekerle dolduruluyor. Tüm beslenme uzmanları diyet gıdalar yerine gerçek gıdalar yenilmesi konusunda hemfikir. Buradaki tek önemli nokta porsiyon/miktar. Ona da dikkat ettiğiniz sürece gerçek gıdalar hem sağlıklı hem de daha doyurucu, tatmin edici.

Kaynak:Mutlu

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın