Sağlıklı Yaşam için Birlikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

0

Sağlıklı yaşamak için dikkat edilecek birçok husus olabilir. Ama bizler birlikte tüketilmemesi gereken besinler sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Yemek yeme konusunda bizler daha çok gıdaların birbirleri ile uyumlarını ve bir araya geldiklerinde ortaya çıkan lezzeti önemsiyoruz. Oysa bu konuda aslında çok daha önemsememiz gereken bir şey daha var. Bazı yiyeceklerin kesinlikle birlikte tüketilmemelidir. Bu yüzden de öğünlerinizi planlarken o iki yiyecek bir araya gelmeyecek şekilde planlamanız gerekir.

Aslında Osmanlı zamanındaki hekimler bu konuda derin araştırmalar yapmışlar ve böyle bir liste oluşturmuşlar. Çünkü gerçekten bir arada tüketilmesi yasak olan gıdaların her şeye rağmen birlikte tüketilmeleri insan sağlığı için oldukça zararlı oluyor. Her ne kadar direkt olarak insanı zehirleyeceğini tam anlamıyla söyleyemeyecek olsak da yine de birlikte tüketmemeye özen göstermenizde her zaman fayda vardır.

Eğer siz de bu tip hassasiyetleri önemsiyorsanız bu içeriği özellikle yazın açık büfe restoranı olan bir otele gittiğinizde aklınızda tutmanızı öneririz.

Yoğurt ile tüketilmemesi gerekenler :

Bildiğiniz üzere yoğurt tüketim açısından biraz hassas davranılması gereken bir gıda. Özellikle geçmiş yıllardan beri yoğurt ile birlikte kesinlikle balık tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra yoğurdu kendisi gibi ekşi olan sirke ya da koruk ile tüketmek de pek önerilmiyor. Burada birlikte yenmemesi gereken iki yiyeceğin de ekşi olduğunu görüyoruz. Yani aynı sınıftan gıdaların tüketimi sağlığınız için zararlı olabilir. Benzer şekilde yoğurt ile pişirilmiş yemeklere de koruk ya da sirke ilave edilmemesi gerekiyor. Hatta çok eski yıllardan beri yoğurt ile tere, peynir, tavuk ve turp tüketilmesi de önerilmiyor.

Süt İle tüketilmemesi gerekenler :

Aslında yemek yerken önem vermeniz gereken konulardan bir tanesi proteinli gıdaların birlikte tüketilmemesi. Örnek olarak süt ile balık, peynir, yumurta ve yoğurt tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Yani genel olarak konuşursak süt ile tüketilecek gıdaların kesinlikle ekşi olmaması gerekiyor. Hatta süt ile şarabın aynı gün içinde tüketilmemesi de özellikle belirtiliyor. Çünkü bu gibi durumlarda gut hastalığı oluşma riski artabiliyor.

Balık ile Tüketilmemesi Gerekenler :

Belki de birlikte yenmeyecek gıdalar konusunun en merak edilen ve üzerine en çok düşünülmüş besini balıktır. Balık üzerine sayısız hurafe dolaşıyor olabilir ortalıkta. Ama duruma biraz daha gerçekçi açıdan bakmakta fayda var. Evet, balık ile peynir, yumurta, yoğurt ve süt tüketilmemesi gerekiyor. Tabii, buna ayran da dahil. Çünkü bu gıdalar birlikte tüketildiklerinde vücudun dengesinde bir sorun yaratabiliyorlar.

Aynı zamanda tuzlanmış balıklarla tuzlanmış et tüketilmesi de önerilmiyor. Direkt olarak bir sofra geleneğini de ortadan kaldırmak istemeyiz ama balık ile kavunun tüketimine de dikkat etmelisiniz. En azından birbirinin peşi sıra tüketmeyin ikisini derin. Midenize dinlenmesi için biraz zaman tanıyın. Örneğin balık ile ayvayı da tüketmemek gerekiyor. Bu kesin bir şekilde şişkinliğe yol açabilir.

Tavuk ile tüketilmemesi gerekenler :

Bazı yiyecek gruplarını da tavuk etleri ile tüketmemeniz gerekir. Özellikle Osmanlı zamanından beri tavuk etiyle balık, süt, yoğurt, peynir ve yumurta tüketmemeye özen gösteriliyor. Aynı şekilde kulunç oluşma riskine karşılık tavuk etiyle ekşi gıdaların tüketmemesi de gerekiyor. Hatta tavuk etinin yoğurt ile birlikte pişirildiği tariflere de dikkat edin deriz. Bu da biraz sakıncalı.

Et ile tüketilmemesi gerekenler :

“Şöyle güzel bir et yemeğinin olduğu mükellef bir sofrada kim takar canım birlikte yenmeyecek gıdaları?” diye düşünmeyin. Çünkü et ile birlikte bazı gıdaları da kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor. Özellikle Osmanlı zamanından beri et ile sarımsağın ve sirkenin birlikte pişirilmemesi tavsiye ediliyor. Şimdi size çok daha detaylı bir ipucu vereceğiz. Keşkek yemeğini biliyorsunuzdur. Et ve buğday ile hazırlanan şahane bir lezzet. İşte o tip yemeklerin de kesinlikle narla birlikte tüketilmemesi gerekiyor.

Soğan ile tüketilmemesi gerekenler :

Doğal antibiyotiğimiz soğanı tüketmelere doyamıyoruz elbette. Soğana düşkünlüğümüz hem kültürümüzden hem de sağlıklı olduğuna olan inancımızdan geliyor olabilir. Fakat soğan tüketirken de biraz dikkatli olmakta fayda var. İlk olarak zaten soğanın çok aşırı miktarda tüketilmemesi öneriliyor. Fazla tüketilen soğan ciltte lekelere, baş dönmesine ya da midede hazımsızlığa yol açabiliyor.

Ancak tüm bunların dışında soğan ile sarımsağı birlikte tüketmemek gerekiyor. Yani yemeklere de mümkün mertebe birlikte koymamak lazım.

Pilav ile tüketilmemesi gerekenler :

Pilav kültürümüzdeki en sevilen ve en çok tüketilen yemeklerden bir tanesi. Aslında pilavın bazı kesimler tarafından çok zararlı olduğu söylenirken bazı kesimler tarafından da çok yararlı olduğu ortaya atılıyor. Ancak bilinen bir şey var ki pilavı ya da herhangi bir pirinçli yemeği sirkeli turşu ya da salata ile birlikte tüketmemek gerekiyor.

Meyveler ile tüketilmemesi gerekenler :

Meyveler doğanın bize verdiği sağlıklı tatlılar. Bu yüzden onları tüketmeyi çok ama çok seviyoruz. Fakat bazı meyveleri de birlikte tüketmemek gerekiyor. Örneğin eriğin, şeftalinin, kayısının ve narın birlikte ya da art arda tüketilmemesi gerekiyor. Yani bunları tek tek yemeli, birbirleriyle karıştırmamalısınız. Aynı şekilde kavunun da bal ile karıştırılması önerilmez. Aynı zamanda meyve yediğiniz zaman üstüne çok soğuk su içmemelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra yemeğinizi nasıl bir kapta pişireceğinizin önemi de bir hayli büyük. Tabii Osmanlı zamanında bu konuya ekstra bir önem veriliyordu ancak günümüzde herkes her yemek için standart kaplar kullanıyor. Eğer gerçekten sağlığımızı önemsiyorum diyorsanız yiyecekleri kendileri ile en uyumlu olan kaplara koyarak pişirin ve saklayın.

Kuru Meyve Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın