Zahter Kullan , Sağlıklı Kal…

0

Ülkemizde Kilis-Gaziantep yörelerinde yetişmekte olan ve en çok o bölgelerde tüketilen şifalı otlardan bir tanesi de zahterdir. Bu bitki, ballıbabagiller türünden bir bitki olup “kara kekik” olarak da adlandırılabilmektedir. Doğal tabiatına bakıldığında zahterin Güney Anadolu’da da Orta Anadolu’da da yetiştirilebildiği görülür. Bu bitki hem kahve yapımında, hem çay yapımında, hem şifalı otlarla yapılan bitkisel karışımların içerisinde, hem yapılan salatalarda hem de kahvaltılık bir yiyecek yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu besin, Arap kültürü içerisinde yer alan ve az önce bahsettiğimiz şifalı otlarla oluşturulan karışımlarda da çok sık yer almaktadır. Kekiğe çok benzeyen bir tadı olduğundan tuz, zahter, susam tohumu ve mercanköşk gibi ürünlerle birleştirilerek lezzetli bir karışımın meydana gelmesine katkıda bulunarak tüketilebilmektedir.

Kahvaltılık zahter nedir?
Kahvaltılık zahter diye bir kavramın ortaya çıkartılmasının tarihi çok eskidir. Geçmiş günlerde elde edilen zahterden kalan hububat kısmının çöp olmaması için en kötü sabahları hafif bir besin tüketilebilmesi adına kahvaltılık zahter ortaya çıkartılmıştır. Bu yiyecek oluşturulurken zahterin içerisine karpuz çekirdeği,kavun çekirdeği, leblebi, nohut, sumak, tuz, buğday ve susam ilave edilmektedir. Daha sonrasında bu ürün tüketilirken sadece bir kabın içerisinde toz şeklinde yer almakta, yanına koyulan doğal zeytinyağı ile ekmek yardımıyla bu toz şeklindeki besin tüketilmektedir.

Zahterin faydaları nelerdir ?
Sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Kalbiyle ilgili sıkıntıları olan kişilerin (çarpıntı gibi) bu ürünü tüketmeleri önerilir.

Mesanede oluşan ağrıları yok edebilmektedir.

Vücuttaki yaraları iyileştirebilme imkanı bulunur.

Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan mantar hastalığını yok edici etkileri bulunmaktadır.

Bağırsaktaki hastalıkları sökücü özelliği bulunur.

Böbreklerdeki hastalıkları iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.

İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.

Hazımsızlık sorununu yok edicidir.

Vücutta mikrop öldürücü etki yaratmaktadır.

İştahın açılmasına yardımcı olur.

Zahter çayı nedir? Nasıl yapılır?
Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bu şifalı bitkiden sağlığımız adına pek çok alanda faydalanılmaktadır. Bu sebepten ötürü çayı yapılarak da içildiğinde saydığımız faydaları yine sağlayabilmektedir.

Zahter çayını yapabilmek için öncelikle bir tatlı kaşığı miktarındaki zahteri bir süzgece koyarak, süzgeç bardağa bırakılmalı ve ardından üzerine sıcak su eklenmelidir. İlk dökülen sıcak su atılarak ikinci kez sıcak su eklenir ve çok kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra tüketilebilmektedir.

Zahter nereden alınır?
Zahteri direkt olarak veya kahvaltılık karışım şeklinde paketlenmiş ürünler olarak almak iç,n doğal ürünler satan aktarlara veya internetten sipariş yöntemine başvurmak yeterli olacaktır.

Zahterin zararları nelerdir?
Zahter bitkisinin insan vücuduna verdiği bireysel bir zarar bulunmamaktadır. Sadece vücutta yarattığı etkilerden dolayı hamile kadınların ne olur ne olmaz kullanmamaya özen göstermeleri, ayrıca guatr hastalarının da bu ürünü mümkün olduğunca doktor kontrolünde kullanmaları önerilmektedir.

Kaynak:Mailce

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın